Červenec 2016

zázračná koťátka

7. července 2016 v 11:04 | b. |  b.

zázračná koťátka
"nechceš kočičku, aby mařence nebylo smutno?", a ještě dodala, "se dvěma je větší zábava."
"nechci, i mařenku mám jen proto, že tři kočky jsou pro tebe v praze moc," odpověděla jsem anaj.
"už je vykastrovaná, jestli si ji nevezmeš, půjde do útulku, kamarádka je na kočky alergická."
kočička ze změny rozhodně nadšená nebyla. trvalo asi dva měsíce, než začala akceptovat nové bydlení, i na mařenku stále syčela. když k nám přišla, byly jí tři roky. neznala zahradu, ani sníh, neuměla šplhat po stromech, zřejmě vyrůstala v malém bytě a prý měla více majitelů. s námi jezdila na chalupu a měla volnost jako všechny naše kočky. dala jsem jí nové jméno - nany. je tvrdohlavá, drobná a má ladné pohyby. společnost koček ani lidí moc nevyhledávala až do loňska. tehdy začala lovit malé myši a nosila je jako dárky. stále byla nervózní, asi neměla v dětství jistotu domova a ani jednou koťátka. moc jsem si přála, abych to mohla změnit. už dvakrát se někam zaběhla, obvykle z trucu, že se objevily jiné kočky, nebo lidi. tentokrát jsem po měsíci hledání její návrat už vzdala a oplakala ji, ale našla se. byla poněkud zbědovaná, netuším, proč se sama nevrátila, protože byla kousek od domu. doktorka jí dala kapky na ušní svrab a odčervení. změnila se i povahově a začala být přívětivá. krmila jsem jí dobře, abych ji dostala do kondice, a tak nejen ona, ale i mařenka tloustly. pro jistotu jsem ještě jednou obě odčervila a přestala dávat gurmetky. na mařence kvůli její načechrané srsti to nebylo tak znát, ale nany se viditelně kulatila. dokonce se jí začaly nalívat cecíky. v průkazu jsem si ověřila, že byla vykastrovaná a zavolala doktorce, jestli nemůže mít falešnou březost. "u koček se nevyskytuje," řekla. bříško rostlo, a kočička se chovala jako těhotná. abych si byla jista tím, že její chování není způsobeno nějakým nádorem, pro který vyhledává pomoc, jsem nany odvezla na vyšetření.
12.3.2011 ovariohysterektomie, je uvedeno v průkazu, znovu jsem si ověřila, že znamená kastraci koček, jedná se o chirurgické odstranění vaječníků, vejcovodů a dělohy.
doktorka nany oholila bříško, a na sonu bylo vidět, že má minimálně dvě koťata a žádný nádor, "a bude to brzy," dodala. vrátila jsem se domů a vystlala krabici. nany za mnou stále chodila, tak jsem si k ní sedla a hladila ji. za hodinu už jsem mohla zavolat anaj.
"stal se zázrak, vykastrovaná kočička má koťátka."
"ty vole," pravila, "to je jen špatně odvedená práce." anaj nemá ráda mé řeči o zázracích.
"už je vykastrovaná pět let a teprve teď se okotila."
"byla stresovaná."
" po třech letech se mnou, a není vystresovaná, to zase ty musíš považovat za zázrak!"
v době, kdy se celý národ těší na dva dny volna o velikonocích, které jsou oslavou zázraku znovuzrození krista, (nebo přírody,) už nikdo nevěří na zázraky.
v každém případě nany nám, i sobě, i všem kolem, nadělila první jarní den krásná velikonočně vybarvená koťátka.
možná jsou zázračná.
prvorozená holčička je mazlivý skřítek, želvovinová, se světlem v obličeji.
druhorozený je zrzavobílý kocourek, celý po kocourovi, který k nám chodí.
třetí se narodila holčička, oproti zdání něžného, plyšového, růžového medvídka, má i drápky.
na poslední holčičce nany vybrousila dyzajn, je dlouhonohá, štíhlá a sytě tříbarevná.