Leden 2010

ochlokracie today

14. ledna 2010 v 12:57 | b.
Václav Cílek, Orfeus:
Co se týče společenských změn, Polybios věří v pravidelný cyklický chod dějin. Na jeho počátku je vláda jedince - monarchie, která se mění v království - basilej, jež pak upadá do tyranie. Po odstranění tyrana vzniká vláda mocných - aristokracie, ve které se však moci ujmou nejsilnější - oligarchie. Poté, co kvůli své pýše a přílišnému prospěchu selžou, jsou nahrazeni vládou lidu - demokracie. Zatímco my demokracii považujeme za konečný bod politického systému, za konec dějin, Polybios dobře ví, že vládu lidu vystřídá panování lůzy - ochlokracie. Ta vede ke korupci a rozkrádání státu, takže se jako zachránce jeví silný jedinec a cyklus se opakuje. Polybios odmítá zázraky, ale uznává jeden mimoracionální prvek, který má velký význam na chod dějin - Týché, neboli Osud. Vrtkavá Týché má někdy blízko k prozřetelnosti, jindy k pouhé náhodě.

lednové porovnání

13. ledna 2010 v 17:24 | b.
brhlíci, stehlíci, koňadry, pěnkavky, zvonci, kosi, hrdličky i straky, to je program, na který se dívá mařenka von pernik v novém domově za oknem a v teple. občas vyběhne do sněhu a vychutnává si cvrkot v krmítku bez bariéry skla.


Česká národní banka v roce 2009 meziročně zaznamenala pokles zisku o 36 % na 18,5 mld. Kč, když vydělala především na výnosech ze správy devizových rezerv.

Tuzemské banky vloni na poplatcích vybraly více než 46,78 miliardy korun. Proti roku 2008 to bude až o dvě procenta více.


Za rok 2009 vykáže důchodový systém schodek kolem 30 mld. Kč, tedy nejvyšší deficit v historii. A je zřejmé, že s podobným schodkem skončí i v roce 2010.


je vidět, že mařenka ani banky na tom nejsou špatně. důchodci a ptáci dostanou jen to, co jim někdo nasype.